120W 6-Zone PA Amplifier with USB/BT/FM-DAB+, model MK1206D+
Amplificatore Audio PA 6 zone ad alte prestazioni, adatto per la trasmissione di musica di sottofondo in scuole, uffici, fabbriche, negozi e edifici commerciali. Potenza nominale di 120W
Description
Description
High-performance 6-zone PA Audio Amplifier, suitable for background music transmission in schools, offices, factories, shops, and commercial buildings. Rated power of 120W with independent ON/OFF/Volume control for each of the 6 zones. Equipped with 100V / 4-8Ω speaker outputs, MEDIA functions: USB/mp3/WAV player, FM radio, digital DAB+ radio, and Bluetooth receiver. 5 MIC inputs (with phantom power available on 4) and 5 AUX inputs, with priority and muting function on MIC 1. Bass and treble adjustment. Each AUX and MIC input has individual volume control. A digital display shows the playback status, controllable via front panel buttons or remote control. Integrated CHIME and SIREN functions with individual control on the front panel.
Features
• Rated power: 120W
• Speaker output mode: 70-100V line / Impedance: 4 - 8 ohms (Ω)
• Supported media: USB, Bluetooth, FM (RDS), DAB+ (DAB), Aux input
• Playable formats: MP3, WAV
• Bluetooth version: 5.0
• S/N ratio: ≥75dB
• Tone control: BASS: 100 Hz (± 10 dB), TREBLE: 10k Hz (± 10 dB)
• Microphone inputs:
- MIC1/MIC2/MIC3/MIC4/MIC5 (6.35 mm unbalanced jack)
- MIC1/MIC2/MIC3/MIC4 (balanced XLR socket)
• AUX inputs:
- 1 x AUX1 RCA (L&R)
- 1 x AUX2: TUNER-RCA (L&R)
- 1 x CD-RCA (L&R)
- 1 x 6.35 mm jack
• AUX outputs:
- 1 x LINE-RCA (L&R)
- 1 x RECORD-RCA (L&R)
• Voltage line: 70 V and 100 V
• Low impedance: 4 and 8 ohms (Ω)
• Frequency response: 60 Hz ~ 15k Hz (± 3 dB)
• T.H.D <1% at 1kHz, one-third of rated power
• Protection: Short circuit, overload, high temperature
• Fuse: F4A
• Power supply: AC 220-240V - 50/60Hz
• Power consumption: 185W
• Power cable: (3×0.75 mm) × 1.5M
• Dimensions (H×W×D): 89×430×340 mm
• Weight: 9Kg
• Gross weight: 10.40Kg
• Package contents:
- 1 x AC power cable
- 1 x User manual
- 1 x Audio cable (RCA)
- 1 x Amplifier
- 1 x Remote control
- 1 x DAB+/FM (RDS) antenna
Technical features
| SKU | 550111097 |
| AVG leadtime (calendar days) | 120 |
| Ean Number | 8006012371222 |
| External Height | 89.00 mm |
| External length | 430.00 mm |
| External Width | 340.00 mm |
| Gross weight | 10.50 kg |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 35 |
| Manufacturer Part Number | 550111097 |
| Net weight | 9.00 kg |
| Number of zones (amplifiers) | 6 |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Speaker output | 100V - 4/8/16Ohm |
| Audio type | Mono |
| Battery Voltage | 220V/240V AC |
| Impedance | 100V/4Ohms/8Ohms |
| Power rating (W) | 120W |
