120W Mono Zone Amplifier for 100V 8Ohm with BT, SD, USB, model PRM120
Equipped with 2 microphone/line inputs with 6.3 mm jack, 2 RCA line inputs, and 1 RCA line output
Description
Description
PRM120 is a 120W single-zone rack-mountable amplifier that can be used as a 100V amplifier or as a standard low-impedance amplifier. This amplifier features a BT receiver and USB/SD ports for MP3 playback, including a bright LCD display with ID3 Tag. It also includes a switchable XLR input with 24V Phantom power, specifically for announcement and condenser microphones. Designed especially for applications such as announcements, intercoms, background music, broadcasts in industrial systems, etc.
Features:
• 120W 100V 6-channel mixer amplifier
• MP3 player with USB/SD slot
• Use of wireless BT technology for audio streaming
• LCD control panel with ID3 tag
• 2 microphone/line 6.3 mm jack inputs, 2 RCA line inputs and 1 RCA line output
• 2 XLR microphone inputs with switchable Phantom power (24V) and VOX priority
• 100V or 8 Ohm speaker output
• Bass and treble controls
• 19" rack-mountable (2U)
• Emergency operation with 24V battery (not included)
• Protections: Overheating, short circuit and power-on delay
• Emergency mute input
• Remote control included
• Playback options: Streaming: BT, SD, USB
• Output power: RMS 120W
• Impedance: 100V, 8 Ohm
• Frequency response: 50Hz - 18,000Hz
• Signal-to-noise ratio: >75dB
• Signal-to-noise ratio: Line >85dB
• Signal-to-noise ratio: Microphone >72dB
• Power supply: 100-240VAC 50/60Hz
• Input level: Line 150-470 mV, 10 kOhm
• Microphone input level: 5-8 mV, 600 ohm
• THD: <0.5%
• Dimensions (W x D x H): 432 x 88 x 345 mm
• Weight: 9.1 Kg
• Accessories: power cable
COD: 550923094
SKU: 952.152
EAN: 8715693311495
Technical features
| SKU | 550923094 |
| Audio players | BLUETOOTH/USB/SD |
| AVG leadtime (calendar days) | 29 |
| Country of origin | NL NLD NETHERLANDS |
| Ean Number | 8715693311495 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85184000 |
| External Height | 88.00 mm |
| External length | 432.00 mm |
| External Width | 345.00 mm |
| Gross weight | 10.00 kg |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 17 |
| Manufacturer Part Number | 550923094 |
| Microphone presence | No |
| Net weight | 9.10 kg |
| Number of zones (amplifiers) | 1 |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Short Description | Equipped with 2 microphone/line inputs with 6.3 mm jack, 2 RCA line inputs, and 1 RCA line output |
| Audio type | Mono |
| Battery Voltage | 100/240V |
| Impedance | 100V/8Ohms |
| Power rating (W) | 120W |
| Power supply type | Alimentatore da muro |
| Siren presence | No |
