240W 5-Zone PA Amplifier with USB/BT/WI-FI, model MK2405WIFI
High-performance 5-zone PA Audio Amplifier, suitable for background music transmission in schools, offices, factories, shops, and commercial buildings. Rated power of 240W.
Description
Description
High-performance 5-zone PA Audio Amplifier, suitable for background music transmission in schools, offices, factories, shops, and commercial buildings. Rated power of 240W. Equipped with 100V / 4-8Ω speaker outputs, MEDIA functions: USB/mp3/WAV player, Bluetooth receiver, and WI-FI function for audio streaming of radio stations worldwide via control through a dedicated APP. 4 MIC inputs (3 with switchable Phantom power), 1 AUX input, 1 PRE input, and 1 PRE output. Bass and treble adjustment. Each AUX/MIC/WI-FI input has individual volume control. A digital display shows the playback program status, which can be controlled by the front panel buttons. Integrated CHIME and SIREN functions with individual control on the front panel.
Features
• Rated power: 240W
• Speaker output mode: 70-100V line / Impedance: 4 - 8 Ohm (Ω)
• Compatible media: USB, Bluetooth, WI-FI, Aux input
• Playable formats: MP3, WAV
• Bluetooth version: 5.0
• WI-FI function for audio streaming
• WI-FI solution: Wireless Hi-Fi system
• APP name: Legacy Player
• APP version: Android, iOS
• WI-FI type: Wi-Fi 8.2.11 b/g/n (AP/STA modes supported)
• S/N ratio: ≥75dB
• Tone control: BASS: 100 Hz (± 10 dB), TREBLE: 10k Hz (± 10 dB)
• Audio inputs: MIC, AUX R/L, AUX PRE, USB, BLUETOOTH, WI-FI
• RJ45 input for LAN connection
• Audio output: AUX PRE output
• Voltage line: 70 V and 100 V
• Low impedance: 4 and 8 ohm (Ω)
• Frequency response: 60 Hz ~ 15k Hz (± 3 dB)
• T.H.D <1% at 1kHz, 1/3 of rated power
• Protection: Short circuit, overload, high temperature
• Fuse: T4A
• Power supply: AC 220-240V- 50/60Hz
• Power consumption: 350W
• Power cable: (3×0.75 mm) ×1.5M
• Dimensions (HxWxD): 100x430x340mm
• Weight: 10.90Kg
• Gross weight: 12.30Kg
• Package contents:
- 1 x Amplifier
- 1 x AC power cable
- 1 x User manual
- 1 x Audio cable (RCA)
- 1 x BT antenna
Technical features
| SKU | 550111094 |
| AVG leadtime (calendar days) | 120 |
| Ean Number | 8006012371208 |
| External Height | 100.00 mm |
| External length | 430.00 mm |
| External Width | 340.00 mm |
| Gross weight | 13.30 kg |
| Manufacturer Part Number | 550111094 |
| Net weight | 11.80 kg |
| Number of zones (amplifiers) | 5 |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Short Description | High-performance 5-zone PA Audio Amplifier, suitable for background music transmission in schools, offices, factories, shops, and commercial buildings. Rated power of 240W. |
| Speaker output | 100V - 4/8/16Ohm |
| Battery Voltage | 220V/240V AC |
| Impedance | 100V/4Ohms/8Ohms |
| Power rating (W) | 240W |
