240W PA Amplifier with 6 Zones, USB/BT/FM-DAB+, model MK2406D+
Amplificatore Audio PA 6 zone ad alte prestazioni, adatto per la trasmissione di musica di sottofondo in scuole, uffici, fabbriche, negozi e edifici commerciali. Potenza nominale di 240W
Description
Description
High-performance 6-zone PA Audio Amplifier, suitable for background music transmission in schools, offices, factories, shops, and commercial buildings. Rated power of 240W with independent ON/OFF/Volume control for each of the 6 zones. Equipped with 100V / 4-8Ω speaker outputs, MEDIA functions: USB/mp3/WAV player, FM radio, digital DAB+ radio, and Bluetooth receiver. Features 5 MIC inputs (with phantom power available on 4) and 5 AUX inputs, with priority and muting function on MIC 1. Bass and treble adjustment. Each AUX and MIC input has individual volume control. A digital display shows the operating status of the playback program, which can be controlled via the front panel buttons or remote control. CHIME and SIREN functions are integrated with individual control on the front panel.
Features
• Rated power: 240W
• Speaker output mode: 70-100V line / Impedance: 4 - 8 ohms (Ω)
• Supported media: USB, Bluetooth, FM (RDS), DAB+ (DAB), Aux input
• Playable formats: MP3, WAV
• Bluetooth version: 5.0
• S/N ratio: ≥75dB
• Tone control: BASS: 100 Hz (± 10 dB), TREBLE: 10k Hz (± 10 dB)
• Microphone inputs:
- MIC1/MIC2/MIC3/MIC4/MIC5 (6.35 mm unbalanced jack)
- MIC1/MIC2/MIC3/MIC4 (balanced XLR socket)
• AUX inputs:
- 1 x AUX1 RCA (L&R)
- 1 x AUX2: TUNER RCA (L&R)
- 1 x CD RCA (L&R)
- 1 x 6.35 mm jack
• AUX outputs:
- 1 x LINE RCA (L&R)
- 1 x RECORD RCA (L&R)
• Voltage line: 70 V and 100 V
• Low impedance: 4 and 8 ohms (Ω)
• Frequency response: 60 Hz ~ 15k Hz (± 3 dB)
• T.H.D <1% at 1kHz, 1/3 rated power
• Protection: Short circuit, overload, high temperature
• Fuse: FA6
• Power supply: AC 220-240V - 50/60Hz
• Power consumption: 350W
• Power cable: (3×0.75 mm) × 1.5M
• Dimensions (HxWxD): 89x430x340mm
• Weight: 11.30Kg
• Gross weight: 12.70Kg
• Package contents:
- 1 x AC power cable
- 1 x User manual
- 1 x Audio cable (RCA)
- 1 x Amplifier
- 1 x Remote control
- 1 x DAB+/FM (RDS) antenna
Code: 550111098
Technical features
| SKU | 550111098 |
| AVG leadtime (calendar days) | 120 |
| Ean Number | 8006012371239 |
| External Height | 89.00 mm |
| External length | 430.00 mm |
| External Width | 340.00 mm |
| Gross weight | 13.30 kg |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 35 |
| Manufacturer Part Number | 550111098 |
| Net weight | 11.80 kg |
| Number of zones (amplifiers) | 6 |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Speaker output | 100V - 4/8/16Ohm |
| Audio type | Mono |
| Battery Voltage | 220V/240V AC |
| Impedance | 100V/4Ohms/8Ohms |
| Power rating (W) | 240W |
