Amplified turntable set + 2 stereo speakers and Bluetooth receiver RP165
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Amplified turntable with 50W stereo speakers and Bluetooth receiver. 3 playback speeds: 33 1/3, 45, and 78 RPM
Art
550923814
Sn Pcs
550923814
Ean
8715693319736
Manufacturer
Fenton
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
Turntable with built-in amplifier and an elegant, simplistic design. Listen to your vinyl records with optimal sound by adjusting the volume on the two included speakers. Supplied with a pair of 50-watt stereo speakers for optimal sound performance. Features 3 vinyl playback speeds (33 1/3, 45, 78 RPM) and a built-in Bluetooth receiver to stream music wirelessly from any BT-enabled device.
Features
• Brand Fenton
• Built-in stereo amplifier
• Set with 2 full-range stereo speakers
• Uses wireless BT technology for audio streaming
• 3 speeds for 33 1/3, 45, and 78 RPM
• Plays records of: 7", 10", and 12"
• Stereo ceramic cartridge with stylus
• Belt-driven turntable mechanism
• Tonearm with manual or automatic stop (on/off switch)
• Stereo audio output: Stereo RCA connectors
• Playback options: BT streaming
• Speed settings (RPM): 33, 45, 78
• Output power: 100W (50W x 2)
• Power supply: 100-240 V AC 50/60 Hz (12V adapter)
• Dimensions (W x D x H): 361 x 262 x 465 mm
• Weight (kg): 5.4
Technical features
| SKU | 550923814 |
| AVG leadtime (calendar days) | 30 |
| Country of origin | NL NLD NETHERLANDS |
| Ean Number | 8715693319736 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85279100 |
| External Height | 262.00 mm |
| External length | 465.00 mm |
| External Width | 361.00 mm |
| Gross weight | 7.00 kg |
| Manufacturer Part Number | 550923814 |
| Net weight | 5.40 kg |
| Output type | None |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Short Description | Amplified turntable with 50W stereo speakers and Bluetooth receiver. 3 playback speeds: 33 1/3, 45, and 78 RPM |
| Material | Plastica / Metallo |
| Power supply included (yes/no) | Yes |
| Colour | Black and cherry wood |
| Power supply type | 100-240VAC 50/60Hz |
