beamz 550923540 Smoke machine with LED light flame effect, 700W, tank 250ml.
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Smoke machine with LED flame effect light, 700w, 250ml tank.
Art
550923540
Sn Pcs
550923540
Ean
8715693265675
Manufacturer
Beamz
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
700W compact smoke machie with yellow LED for surprising flame effect, producing fog. The machine has a tank for smoke fluid. The LED flame effect can be switched off on the rear of the equipment. The smoke production can be activated from remote control. Surprising and unique flame effect while producing fog. LED yellow 3x 1W Flame effect can be switched off Heater with thermostat Short warm up time Remote control with 3m cable. Heating element 700W Smoke Volume 75mc minute Warm up time (minutes) 4 Tank capacity 250ml Number of LED 3x 1W Amber Power supply 230Vac, 50Hz dimensions 265 x 145 x 130 mm Weight 2.4kg
Technical features
| SKU | 550923540 |
| AVG leadtime (calendar days) | 29 |
| Capacity (Volume) | 0.25 ml |
| DMX control (yes/no) | No |
| Ean Number | 8715693265675 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85391000 |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 17 |
| Manufacturer Part Number | 550923540 |
| Net weight | 2.41 kg |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Short Description | Smoke machine with LED flame effect light, 700w, 250ml tank. |
| Battery Voltage | 230VAC |
| Power rating (W) | 700W |
