DRIVE-08A - PA DSP Loudspeaker
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
DRIVE-08A - PA DSP Loudspeaker
Art
550404369
Ean
4007754276251
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
With the DRIVE series, you get robust and easy-to-use PA speakers, suitable for multiple applications and equipped with the latest DSP-controlled amplification technology. Three selectable presets are available to ensure perfect sound adjustment for any type of use. These sturdy, high-quality cabinets, made from birch plywood, are suitable for general use. The handle arrangement allows for easy handling.
Professional active speaker system with DSP and 2-channel, 200 W amplifier
Compact full-range 8/2 system with birch plywood cabinet
2-channel DSP-controlled amplifier (bass: Class D, tweeter: Class A/B)
3 selectable presets
20 cm (8") bass speaker and 25 mm (1") horn tweeter, rotatable by 90°
Excellent sound characteristics
High-quality coating and precise finishes
Versatile options for positioning and installation
Horn tweeter with uniform radiation pattern
M8 threaded inserts for suspended installation, stand mount
Volume control
2 balanced line inputs
2 parallel line outputs
1 balanced mix output
Power and clip indicator
Professional active speaker system with DSP and 2-channel, 200 W amplifier
Compact full-range 8/2 system with birch plywood cabinet
2-channel DSP-controlled amplifier (bass: Class D, tweeter: Class A/B)
3 selectable presets
- FLAT (linear adjustment)
- MUSIC (slightly emphasised bass and treble)
- LOW CUT (with high-pass filter for applications with an additional subwoofer)
20 cm (8") bass speaker and 25 mm (1") horn tweeter, rotatable by 90°
Excellent sound characteristics
High-quality coating and precise finishes
Versatile options for positioning and installation
Horn tweeter with uniform radiation pattern
M8 threaded inserts for suspended installation, stand mount
Volume control
2 balanced line inputs
2 parallel line outputs
1 balanced mix output
Power and clip indicator
Technical features
| SKU | 550404369 |
| AVG leadtime (calendar days) | 29 |
| Country of origin | CN CHN CHINA |
| Ean Number | 4007754276251 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85182200 |
| Gross weight | 12.24 kg |
| Model | DRIVE-08A |
| Net weight | 9.40 kg |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | DRIVE-08A - PA DSP Loudspeaker |
