DRIVE-12A - PA DSP Loudspeaker
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
DRIVE-12A - PA DSP Loudspeaker
Art
550404375
Ean
4007754276275
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
With the DRIVE series, you will get robust and easy-to-use PA speakers, suitable for multiple applications and equipped with the latest DSP-controlled amplification technology. Three selectable presets are available to provide perfect sound adjustment for every type of use. These sturdy, high-quality cabinets, made from birch plywood, are suitable for general use. The handle arrangement allows for easy handling.
Professional active speaker system with DSP and 2-channel, 350 W amplifier
Compact 12/2 full-range system with birch plywood cabinet
2-channel DSP-controlled amplifier (bass: class D, tweeter: class A/B)
3 selectable presets
30 cm (12") bass speaker and 25 mm (1") horn tweeter, rotatable by 90°
Excellent sound characteristics
High-quality coating and precise finishes
Multiple positioning and installation options
Horn tweeter with uniform radiation pattern
M8 threaded inserts for suspended installation, stand mount
Volume control
2 balanced line inputs
2 parallel line outputs
1 balanced mix output
Power and clip indicator
Professional active speaker system with DSP and 2-channel, 350 W amplifier
Compact 12/2 full-range system with birch plywood cabinet
2-channel DSP-controlled amplifier (bass: class D, tweeter: class A/B)
3 selectable presets
- FLAT (linear adjustment)
- MUSIC (slightly boosted bass and treble)
- LOW CUT (with high-pass filter for use with additional subwoofer)
30 cm (12") bass speaker and 25 mm (1") horn tweeter, rotatable by 90°
Excellent sound characteristics
High-quality coating and precise finishes
Multiple positioning and installation options
Horn tweeter with uniform radiation pattern
M8 threaded inserts for suspended installation, stand mount
Volume control
2 balanced line inputs
2 parallel line outputs
1 balanced mix output
Power and clip indicator
Technical features
| SKU | 550404375 |
| AVG leadtime (calendar days) | 29 |
| Country of origin | CN CHN CHINA |
| Ean Number | 4007754276275 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85182200 |
| Gross weight | 21.66 kg |
| Model | DRIVE-12A |
| Net weight | 17.04 kg |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | DRIVE-12A - PA DSP Loudspeaker |
