IR-683 Weekly Digital Programmable Thermostat
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Digital chronothermostat with weekly programming. Elegant design and backlit display, suitable for controlling the temperature of heating systems with wall-mounted boilers.
Art
493933781
Sn Pcs
493933781
Ean
8006012382327
Manufacturer
IRRADIO
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
IR-683 is a weekly digital chronothermostat that is simple to use and highly versatile.
Suitable for controlling the temperature of devices with a two-wire activation contact (wall-mounted boilers, oil burners, etc.), it combines practical functionality with an elegant square-shaped design, in white with smooth-touch surfaces. It features a large blue backlit display and a keypad on the lower front section. It is also equipped with a thermal sensor located at the center of the lower edge and a rear mounting bracket with comb contacts, screw terminals, and double fixing holes for wall plugs with XY adjustment. It can be installed with trunking cables either recessed or surface-mounted. Battery operation allows installation even in locations without a mains power connection.
Specifications and Functions
Daily and weekly programming with automatic operation according to the schedule
Daily division into 6 time periods
Weekly modes: 5+2, 6+1, or 7 days
Time slots adjustable to the minute
Temperatures adjustable in 0.5 °C steps for each time period
Manual operation
Off mode
Keypad lock function
Celsius/Fahrenheit notation
Frost protection with adjustable temperature
Minimum and maximum temperature limits
Temperature calibration
Start hysteresis adjustment
Factory reset
Technical Data
Operating temperature: 1 °C ~ 70 °C
Display accuracy: ± 0.5 °C
Temperature sensor: NTC probe (10k) 1%
Power supply: 2 × 1.5 V AA batteries (not included)
Output: relay with dry contact
Contact rating: 2A/30VDC, 0.5A/125VAC, 0.25A/250VAC
Temperature setting range: 5 °C ~ 35 °C (default setting)
Temperature selection range: 1 °C ~ 70 °C
Installation: wall-mounted and 3-module box
Dimensions (W×H×D): 130.3 × 90.1 × 26.6 mm
Weight: 190 g (batteries excluded)
Suitable for controlling the temperature of devices with a two-wire activation contact (wall-mounted boilers, oil burners, etc.), it combines practical functionality with an elegant square-shaped design, in white with smooth-touch surfaces. It features a large blue backlit display and a keypad on the lower front section. It is also equipped with a thermal sensor located at the center of the lower edge and a rear mounting bracket with comb contacts, screw terminals, and double fixing holes for wall plugs with XY adjustment. It can be installed with trunking cables either recessed or surface-mounted. Battery operation allows installation even in locations without a mains power connection.
Specifications and Functions
Daily and weekly programming with automatic operation according to the schedule
Daily division into 6 time periods
Weekly modes: 5+2, 6+1, or 7 days
Time slots adjustable to the minute
Temperatures adjustable in 0.5 °C steps for each time period
Manual operation
Off mode
Keypad lock function
Celsius/Fahrenheit notation
Frost protection with adjustable temperature
Minimum and maximum temperature limits
Temperature calibration
Start hysteresis adjustment
Factory reset
Technical Data
Operating temperature: 1 °C ~ 70 °C
Display accuracy: ± 0.5 °C
Temperature sensor: NTC probe (10k) 1%
Power supply: 2 × 1.5 V AA batteries (not included)
Output: relay with dry contact
Contact rating: 2A/30VDC, 0.5A/125VAC, 0.25A/250VAC
Temperature setting range: 5 °C ~ 35 °C (default setting)
Temperature selection range: 1 °C ~ 70 °C
Installation: wall-mounted and 3-module box
Dimensions (W×H×D): 130.3 × 90.1 × 26.6 mm
Weight: 190 g (batteries excluded)
Technical features
| SKU | 493933781 |
| AVG leadtime (calendar days) | 119 |
| Country of origin | CN CHN CHINA |
| Ean Number | 8006012382327 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 90321020 |
| External Height | 26.60 mm |
| External length | 130.30 mm |
| External Width | 90.10 mm |
| Gross weight | 0.20 kg |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 21 |
| Manufacturer Part Number | 493933781 |
| Model | IR-683 |
| Net weight | 0.19 kg |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | Digital chronothermostat with weekly programming. Elegant design and backlit display, suitable for controlling the temperature of heating systems with wall-mounted boilers. |
