Module with DAB+/FM tuner and USB/BT, Model PDC40
Equipped with a DAB+/FM tuner, USB port, Bluetooth, a backlit LCD display, and a remote control.
Description
Description
This 1U DAB+ tuner is a perfect device for bars, restaurants, homes, nightclubs, drive-in shows, etc. The unit features a DAB+/FM tuner, USB port, BT, a blue backlit LCD display, and a full-function infrared remote control. The unit is suitable for 19" rack mounting.
Features
• Brand: Power Dynamics
• 1U Rack Device
• 19" mounting brackets
• DAB+ and FM tuner
• 20 preset FM stations and 20 preset DAB+ stations
• USB port and wireless BT connection
• Automatic scanning
• Alarm and sleep timer
• Blue backlit LCD display
• Coaxial antenna connection
• IR remote control
• Playback options: BT streaming, DAB+ tuner, FM radio, USB
• Input connections: 3.5 mm jack, USB
• Output connections: RCA R/L
• Power supply: 220-240 V AC 50 Hz
• Dimensions (W x D x H): 290 x 485 x 45 mm
• Weight: 2.4 Kg
Technical features
| SKU | 550923962 |
| AVG leadtime (calendar days) | 29 |
| Country of origin | NL NLD NETHERLANDS |
| Ean Number | 8715693306422 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85185000 |
| External Height | 45.00 mm |
| External length | 290.00 mm |
| External Width | 485.00 mm |
| Gross weight | 3.00 kg |
| Manufacturer Part Number | 550923962 |
| Microphone presence | No |
| Net weight | 2.40 kg |
| Number of zones (amplifiers) | NA |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Short Description | Equipped with a DAB+/FM tuner, USB port, Bluetooth, a backlit LCD display, and a remote control. |
| Audio type | Stereo |
| Siren presence | No |
