PA Amplifier 120W - 100V - 4 individually adjustable zones PDV120MP3
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
Amplificatore PA 120W - 100Vv - 4 zone regolabili singolarmente, con USB/SD mp3, radio FM, bluetooth, alim. phantom 48V, alimentazione 230Vac / 24Vcc.
Art
550923108
Sn Pcs
550923108
Ean
8715693306699
Manufacturer
Power Dynamics
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
PDV120MP3, 120W 100V PA Amplifier - 4 individually adjustable zones, with USB/SD MP3, FM radio, Bluetooth, 48V phantom power and 230VAC / 24VDC power supply.
The PDV series PA amplifiers are high-power mixer amplifiers with full features and 4-zone outputs, each with separate 6-level volume controls. This series of amplifiers is equipped with an integrated MP3 module with USB and SD Card slots, an FM tuner, and a built-in BT receiver. Microphone channel 1 has priority over all inputs and the MP3 player. The 24V contacts can be connected to a fire alarm panel for emergency evacuation if necessary. All models are designed with full overload protection to prevent damage. This series of amplifiers is suitable for applications in banks, municipal buildings, supermarkets, schools, hotels, restaurants, shopping centres, or any other public space.
Features:
• 4-zone PA amplifier with independent volume control
• Integrated media player with FM tuner, USB and SD slots
• BT receiver for audio streaming
• Overload protection
• Chime and fire alarm on all channels
• 6-level zone volume control
• Bass/treble control
• 3 microphone inputs and 3 line inputs
• Telephone paging
• 19" rack-mount module (mounting brackets included)
• Emergency operation with 24V battery (not included)
Specifications:
• Playback options: BT streaming, FM radio, SD, USB
• Output power: RMS 120W
• Impedance: 100V, 8 Ohm
• Frequency response: 50Hz - 19,000Hz
• Signal-to-noise ratio: >70dB
• Signal-to-noise ratio: line >85dB
• Signal-to-noise ratio: microphone >80dB
• Power supply: 220-240VAC 50Hz / 24VDC
• Input level: line 400 mV
• Input level: microphone 10 mV
• THD <1%
• Dimensions (W x D x H) 330 x 420 x 88 mm
• Weight: 9 Kg.
• Accessories: Rack mounting brackets
Technical features
| SKU | 550923108 |
| AVG leadtime (calendar days) | 120 |
| Country of origin | NL NLD NETHERLANDS |
| Ean Number | 8715693306699 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85184000 |
| External Height | 88.00 mm |
| External length | 420.00 mm |
| External Width | 330.00 mm |
| Manufacturer Part Number | 550923108 |
| Microphone presence | No |
| Net weight | 10.00 kg |
| Number of zones (amplifiers) | 4 |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Siren presence | No |
