PA Amplifier 240W - 100V - 4 Individually Adjustable Zones PDV240MP3
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
PA Amplifier 240W - 100V - 4 individually adjustable zones, with USB/SD mp3, FM radio, Bluetooth, 48V phantom power, power supply 230Vac / 24Vdc.
Art
550923109
Sn Pcs
550923109
Ean
8715693306705
Manufacturer
Power Dynamics
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
PDV240MP3, PA Amplifier 240W 100V - 4 individually adjustable zones, with USB/SD MP3, FM radio, Bluetooth, 48V phantom power and 230VAC / 24VDC power supply.
The PDV series PA amplifiers are high-power mixer amplifiers with full features and 4-zone outputs, each with 6-level separate volume controls. This series of amplifiers is equipped with a built-in MP3 module with USB and SD Card slots, an FM tuner, and an internal BT receiver. Microphone channel 1 has priority over all inputs and the MP3 player. The 24V contacts can be connected to a fire alarm panel for emergency evacuation if required. All models are designed with full overload protection to prevent damage. This series of amplifiers is suitable for applications in banks, municipal buildings, supermarkets, schools, hotels, restaurants, shopping centres, or any other public space.
Features:
• 4-zone PA amplifier with independent volume control
• Integrated media player with FM tuner, USB and SD slots
• BT receiver for audio streaming
• Overload protection
• Chime and fire alarm on all channels
• 6-level zone volume control
• Bass/treble control
• 3 microphone inputs and 3 line inputs
• Telephone paging
• 19" rack-mount module (mounting brackets included)
• Emergency operation with 24V battery (not included)
Specifications:
• Playback options: BT streaming, FM radio, SD, USB
• Output power: RMS 240W
• Impedance: 100V, 8 Ohm
• Frequency response: 50Hz - 19,000Hz
• Signal-to-noise ratio: >70dB
• Signal-to-noise ratio: line >85dB
• Signal-to-noise ratio: microphone >80dB
• Power supply: 220-240VAC 50Hz / 24VDC
• Input level: line 400 mV
• Input level: microphone 10 mV
• THD <1%
• Dimensions (W x D x H) 330 x 420 x 88 mm
• Weight: 11 Kg.
• Accessories: Rack mounting brackets
Technical features
| SKU | 550923109 |
| AVG leadtime (calendar days) | 29 |
| Country of origin | NL NLD NETHERLANDS |
| Ean Number | 8715693306705 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85184000 |
| External Height | 88.00 mm |
| External length | 420.00 mm |
| External Width | 330.00 mm |
| Lead time in order confirmations | Disponibile dalla settimana 17 |
| Manufacturer Part Number | 550923109 |
| Microphone presence | No |
| Net weight | 13.60 kg |
| Number of zones (amplifiers) | 4 |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Short Description | PA Amplifier 240W - 100V - 4 individually adjustable zones, with USB/SD mp3, FM radio, Bluetooth, 48V phantom power, power supply 230Vac / 24Vdc. |
| Siren presence | No |
