PA Amplifier 30W 70-100V 8Ω 12V with USB/SD/BT PPA30
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
30W PA Amplifier with USB, SD, Bluetooth
Art
550923105
Sn Pcs
550923105
Ean
8715693311013
Manufacturer
Power Dynamics
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
The PPA30 is a 30W PA amplifier designed for installations on 70-100V line or 8Ω. It features ease of use, excellent performance, and reliability, making it particularly suitable for a wide range of small to medium-sized installations. Equipped with a multimedia player (USB/SD ports and Bluetooth) for MP3 playback. It also includes an equaliser (on the MP3 player), 2 microphone inputs, an auxiliary input, and an external connector for 12V power supply.
Features:
• Brand: Power Dynamics
• MP3 player with USB and SD slots
• Bluetooth receiver for audio streaming
• Built-in equaliser on MP3 player
• IR remote control
• Impedance: 70-100V or 8Ω
• Bass and treble control
• 2 microphone inputs (6.3 mm jack)
• 2 stereo line inputs (RCA)
• Stereo line output (RCA)
• Output power: RMS 30W
• Frequency response: 50Hz - 18,000Hz
• Power supply: 220V or 12V for flexible operation
• Power input: 100-240 V AC 50/60 Hz / 12V DC
• Dimensions (W x D x H): 270 x 320 x 86 mm
• Weight: 3.25 Kg.
Accessories: Power cable, remote control
Technical features
| SKU | 550923105 |
| AVG leadtime (calendar days) | 120 |
| Country of origin | NL NLD NETHERLANDS |
| Ean Number | 8715693311013 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85185000 |
| External Height | 86.00 mm |
| External length | 270.00 mm |
| External Width | 320.00 mm |
| Gross weight | 3.90 kg |
| Manufacturer Part Number | 550923105 |
| Microphone presence | No |
| Net weight | 3.25 kg |
| Number of zones (amplifiers) | 1 |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Each |
| Short Description | 30W PA Amplifier with USB, SD, Bluetooth |
| Siren presence | No |
