SP-12A/302PA - PA Woofer
VAT incl.
Subscription
00,00 €*
00,00 €*
previously 0
SP-12A/302PA - PA Woofer
Art
550402530
Ean
4007754191059
Non disponibile
icon
After-sales support
icon
Stock availability
Description
Description
PA loudspeaker for mid-bass, 300 W, 8 Ω
Very high power
Professional 30 cm (12") long-throw loudspeaker
Die-cast frame
Water-repellent coated cone
Highly refined finish with visible front structure
Wide frequency response with low distortion
High efficiency
Excellent bass reproduction
Drive system with vented pole piece and additional magnet to optimise the magnetic field and impedance linearisation
For bass-reflex enclosures from 30 litres upwards
For all types of professional and semi-professional PA applications HOBBY HiFi 05/2013 “With the SP-12A/302PA, IMG Stage Line offers a high-power bass loudspeaker for 3-way systems that delivers impressively deep bass, superior level stability, and excellent sound quality.” Manufacturer information: MONACOR INTERNATIONAL GmbH & Co. KG Konsul-Smidt-Str. 68 28217 Bremen Germany info@monacor.com
Very high power
Professional 30 cm (12") long-throw loudspeaker
Die-cast frame
Water-repellent coated cone
Highly refined finish with visible front structure
Wide frequency response with low distortion
High efficiency
Excellent bass reproduction
Drive system with vented pole piece and additional magnet to optimise the magnetic field and impedance linearisation
For bass-reflex enclosures from 30 litres upwards
For all types of professional and semi-professional PA applications HOBBY HiFi 05/2013 “With the SP-12A/302PA, IMG Stage Line offers a high-power bass loudspeaker for 3-way systems that delivers impressively deep bass, superior level stability, and excellent sound quality.” Manufacturer information: MONACOR INTERNATIONAL GmbH & Co. KG Konsul-Smidt-Str. 68 28217 Bremen Germany info@monacor.com
Technical features
| SKU | 550402530 |
| AVG leadtime (calendar days) | 29 |
| Country of origin | CN CHN CHINA |
| Ean Number | 4007754191059 |
| Eu Tariff Code (TARIC) | 85182900 |
| Gross weight | 5.80 kg |
| Model | SP-12A/302PA |
| Net weight | 5.10 kg |
| Selling quantity | 1 |
| Selling UoM | Pezzo |
| Short Description | SP-12A/302PA - PA Woofer |
